Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Obec Kalinkovo

e-img-32Obec Kalinkovo sa nachádza na Žitnom ostrove, juhovýchodne od Bratislavy. Je druhou najjužnejšou obcou Seneckého okresu a Bratislavského samosprávneho kraja. Vjazd do obce je zo severu - z 2 km vzdialenej Dunajskej Lužnej a z juhu - z asi kilometer vzdialeného Hamuliakova. Okolie Kalinkova je charakteristické pre západnú oblasť Podunajskej nížiny. Naokolo sa nachádzajú polia, na ktorých sa dopestováva najmä pšenica, kukurica, slnečnica a repka. Na západnom cípe obce sa nachádza dunajská hrádza, za ktorou sú pôvodné lužné lesy a Hrušovská zdrž. Pred výstavbou vodného diela Gabčíkovo tam bol Ostrov kormoránov. Zvýšením hladiny Dunaja bol ostrov zaliaty vodou, avšak Štátna prírodná rezervácia sa zachovala.
Kalinkovo dnes obýva niečo cez 1 400 obyvateľov. Pôvodné nemecké obyvateľstva bolo rokmi počas trvania Rakúsko-Uhorska asimilované maďarmi a tých postupne nahrádzajú slováci. Najmä prisťahovalci do oblasti Nové Kalinkovo v južnej časti, kde vznikla v rokoch 2007 - 2010 úplné nová štvrť rodinných domov, ďalej sa obec rozrástla o časť Metloviska a o Hrušovskú Alej, ktorá vyrástla za Novým Kalinkovom.

V Kalinkove - vďaka polohe mimo hlavnej cesty Bratislava - Komárno - nie je rušná doprava, avšak doprava do Bratislavy v rannej špičke bola komplikovaná. V nedávnej minulosti tento problém značne vyriešilo vybudovanie Rýchlostnej komunikácie R7.

Obec Kalinkovo poskytuje možnosť športového a kultúrneho vyžitia. Tradíciou je futbalové družstvo SFC Kalinkovo, ktoré sa venuje aj prípravke, žiakom a svoju ligu hrajú aj "Starí páni". Hrádza za obcou poskytuje ideálnu príležitosť pre bicyklovanie, rybník pri futbalovom štadióne zase na rybačku, v zime aj na korčuľovanie.

V Kalinkove funguje zrekonštruovaný kultúrny dom a bohoslužby v zrekonštruovanom rímsko-katolíckom kostole v slovenskom a maďarskom jazyku.

Počet obyvateľov ku dňu 31. 12. 2021: 1 467

Rozloha: 1 291 ha

Prvá písomná zmienka: v roku 1288