Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Cyklotúry

Medzinárodná podunajská cyklistická trasa vedie z Nemecka, cez Rakúsko a Slovensko do Maďarska. Cyklotrasa je vedená na slovenskom území od hraničného priechodu Berg (Rakúsko) pozdĺž pravobrežného brehu hrádze Dunaja celým územím Petržalky po priehradné dielo v Gabčíkove. V katastri obce Kalinkovo je cyklotrasa vedená pri vodnom diele Gabčíkovo- vodná zdrž Hrušov. Patrí medzi najobľúbenejšie cyklotrasy v strednej Európe a zároveň je najfrekventovanejšia cyklistická trasa v Európe.

e-img-98

Dunajská cyklistická cesta je regionálna cyklistická trasa vedená po Hornožitnoostrovskej hrádzi.

Cyklistické trasy značené - realizované v rámci projektu
„Cyklistický chodník Hamuliakovo - Senec“

Rovinatý terén zaručuje možnosti využitia aj menej zdatným turistom, relatívne vysoká hustota obcí prinášapríležitosti pre zastávky a oddych. Cyklistické chodníky rozširujú možnosti rozvoja turistického ruchu v regióne.
V susednej obci Hamuliakovo, pri brehu Hrušovskej vodnej zdrže, je cyklistický chodník napojený na najznámejšiua najfrekventovanejšiu cyklistickú cestu v Európe - „Dunajská cyklistická cesta“ (z Čierneho lesa v Nemeckuk Čiernemu moru v Rumunsku).
Trasa má tvar kríža s napojením do troch hlavných križovatiek. Hlavný ťah vedie severo-južným smeromzo Senca na juhozápad cez Veľký Biel, Bernolákovo a Ivanku pri Dunaji. Tu zatáča na juh a cez Zálesie vediedo Malinova, kde sa z neho odpája odbočka do Tomašova. Hlavná trasa pokračuje ďalej do Mostu pri Bratislave,kde je ďalšia križovatka s pripojením na mestskú časť Bratislava-Vrakuňa. Hlavný cyklistický chodníkďalej pokračuje cez Studené do Dunajskej Lužnej, Kalinkova a Hamuliakova.

Takto trasovaný cyklistický chodník má niekoľko podstatných výhod:
- jeho hlavná časť spája cyklistickú magistrálu na Podunajskej hrádzi s Malokarpatskou trasou bez toho,aby priamo prechádzala Bratislavou;
- umožňuje cyklistom vyhnúť sa preplneným miestam v Bratislave;
- jeho dôležitou súčasťou je pripojenie na mestskú časť Bratislava-Vrakuňa, lebo umožňuje lepší prístup preBratislavčanov, ktorí nepreferujú jazdu po preplnenej hrádzi.

Hamuliakovo (129) » Kalinkovo (131) » Dunajská Lužná (128) » Most pri Bratislave (130) » Malinovo(128) » Zálesie (130) » Ivanka pri Dunaji (135) » Bernolákovo (140) » Veľký Biel (131) » Senec (137)Dĺžka: 38 km, farba: modrá, povrch: asfaltový, náročnosť: rekreačná, odporúčanie: všetky druhy bicyklov

Hamuliakovo (129) po spevnenej ochrannej hrádzi » Kalinkovo (131) po nespevnenej ochrannej hrádzi» Dunajská Lužná (131) po spevnenej ceste na železničnú stanicu Nové Košariská (128) na križovatke odbočiťdoľava po spevnenej ceste, potom odbočiť doprava na nespevnenú cestu“ » Most pri Bratislave (130) »Ivanka pri Dunaji (135)
Dĺžka: 22,5 km, farba: žltá, povrch: miestami spevnená alebo nespevnená, náročnosť: rekreačná, odporúčanie:horský a krosový bicykel

Most pri Bratislave (130) v obci pred zastávkou SAD odbočiť doprava, pokračovať panelovou cestou,za mostom doľava a pokračovať popri rieke Malý Dunaj » Bratislava-Vrakuňa (133)
Dĺžka: 6,6 km, farba: zelená, povrch: nespevnený, náročnosť: rekreačná, odporúčanie: horský a krosovýbicykel

Ivanka pri Dunaji (135) » Mohyla gen. M. R. Štefánika (131)Dĺžka: 3,5 km, farba: zelená, povrch: asfaltový, náročnosť: rekreačná, odporúčanie: všetky druhy bicyklov

Malinovo (128) » Tomášov (128)
Dĺžka: 3,7 km, farba: zelená, povrch: asfaltový, náročnosť: rekreačná, odporúčanie: všetky druhy bicyklov