Vysvetlenie súčasného stavu vývozu recyklovaného odpadu

Dátum: 29.01.2019
Autor: Starosta obce
Vysvetlenie súčasného stavu vývozu recyklovaného odpadu

Vysvetlenie súčasného stavu zberu a vývozu recyklovaného  odpadu

Vážení občania dovoľte mi vysvetliť princíp a súčasný stav zberu a vývozu recyklovaného odpadu v našej obci. Zákon o odpadoch 79/2015 Z. z. zaviedol princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov (RZV). To znamená, že výrobcovia a dovozcovia sa musia postarať o výrobok od dizajnu až po odpad. Výrobcovia a dovozcovia sú teda zodpovedný za triedený zber vyhradených prúdov odpadov a sú povinní znášať finančné náklady spojené so zberom a zneškodnením odpadov z ich výrobkov a obalov týchto výrobkov. Keďže výrobcovia a dovozcovia sú spoločnosťami, ktorých prvoradým cieľom je vyrábať a predávať ich výrobky, pre plnenie povinností, vyplývajúcich z rozšírenej zodpovednosti výrobcov, sa tieto subjekty združujú a plnia tieto povinnosti kolektívne v rámci Organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV). Úlohou OZV je zabezpečiť systém triedeného zberu, tak, aby bolo možné ich vyzbieranie, dotriedenie a recyklácia. OZV majú uzatvorené zmluvy so zberovými spoločnosťami a spracovateľmi, aby zabezpečili fungovanie a zmysel triedeného zberu. Zmluvy medzi OZV a obcami sú dohody o systéme a financovaní triedeného zberu. Na základe zákona 79/2015 Z. z. § 59 ods. 2 o odpadoch mala naša obec uzatvorenú zmluvu s OZV Envi-pak, a.s. Táto OZV nám vypovedala zmluvu k 31.12.2018. Ako dôvod výpovede uviedli, že ich k tomuto donútil aktuálny legislatívny stav. Obec Kalinkovo požiadalo koordinačné centrum o sprostredkovanie a koordináciu so všetkými OZV s cieľom umožniť obci Kalinkovo uzatvorenie novej zmluvy s OZV. Nakoľko nás neoslovila žiadna OZV boli sme zaradení do losovania nezazmluvnených obcí, ktoré sa koná 6.2.2019. V mesiaci január sme zber triedeného odpadu riešili v rámci obce svojpomocne. Po dohode so zberovou spoločnosťou Marius Pedersern budú v mesiaci február termíny zberu nasledovné: papier – 14.02. sklo – 18.02. kovy – 19.02. plasty - 28.02. Na záver vysvetlenia ako funguje triedený zber a jeho princíp a dopad na úsporu v rozpočte v našej obci, chcem požiadať všetkých občanov aby sme dôslednejšie triedili odpad lebo čím viac odpadu obec vytriedi, tým menej ho zostane v zmesovom komunálnom odpade, za ktorý občania platia.