Informácie o realizácii novej Materskej školy a o zabezpečení dočasných upravených priestorov na chod Materskej školy v Kultúrnom dome

Dátum: 26.07.2022
Autor: Starosta obce

Vážení rodičia detí materskej školy,

Tak ako som informoval rodičov Základnej školy, tak chcem informovať aj Vás rodičov Materskej školy o postupoch a jednotlivých procesoch týkajúcich sa opatrení a zabezpečení dočasných priestorov na chod Materskej školy v novom školskom roku. Je potrebné hneď v úvode ozrejmiť a vysvetliť situáciu ohľadom novej Materskej školy, ktorá sa bude realizovať v časti Metloviská. Na 4. zasadnutí obecného zastupiteľstva v Kalinkove dňa 08.06.2020 OZ uznesením č. 25/2020 schválilo Memorandum medzi obcou Kalinkovo a stavebníkom o spolupráci pri realizácii investičného zámeru, ktoré bolo spoločne podpísané 06.08.2020, kde sa stavebník primárne zaviazal, spolu s uskutočnením potrebnej infraštruktúry a občianskeho vybavenia v rámci investičného zámeru, ako prvú stavbu uskutočniť a skolaudovať stavbu objektu Materskej školy. Od pandemickej situácie, ktorá pozastavila na nejaký čas zrealizovanie niektorých aktivít, sprevádzajú tento projekt po celý čas výrazné problémy, ako vydávanie stanovísk príslušných orgánov a inštitúcií k vydaniu územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Obec sa už druhý rok snaží pomáhať riešiť situáciu v rámci samosprávnej pôsobnosti a zákonom dostupných možností. V súčasnosti je stav taký, že stavebníkovi chýba už iba jedno stanovisko(o ktoré, požiadal ešte začiatkom roka 2021) od Slovenského pozemkového fondu (ďalej len „SPF“) na to, aby sme ako Stavebný úrad, mohli vydať územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Podľa informácií, ktoré sme si vyhľadali na stránke SPF, dôvodom nie je nekonanie SPF ale cit. „Fond nie je pri vydávaní stanovísk viazaný lehotami podľa Správneho poriadku zákon č. 50/1976 Zb.“ Napriek tomu si myslím, že tie príslušné orgány štátnej správy, ktoré lehoty na konanie zákonom stanovené nemajú, nekonajú dostatočne rýchlo tak, aby zabezpečili ochranu práv účastníkov konania a zabezpečili pre nich spravodlivé konanie bez zbytočných prieťahov. Uvedomujem si, že tento stav vyvracia moje vyjadrenia, že „nová materská škola by mala byť otvorená k 1.9. 2022“ a tak isto si uvedomujem, že ste nespokojní so súčasným stavom, ale nie je to našou vinou a ani vinou stavebníka. Nechcem skĺznuť do alibizmu. Nič by to neriešilo. Je mojou povinnosťou pravdivo Vás oboznámiť so situáciou. Napriek tomu všetkému budeme sa i naďalej snažiť riešiť problémy, ktoré pred nami stoja a zapájať sa tak do spolupráce aj za účelom vydania stanoviska SPF a verím, že sa stavebné práce začnú realizovať v čo najkratšom možnom čase tak, aby nové priestory Materskej školy boli pre naše deti v Kalinkove otvorené už od nového školského roka 2023/2024. Ďalšia záležitosť, o ktorej si dovolím informovať Vás, je zabezpečenie dočasných priestorov pre chod Materskej školy v Kalinkove. Na prechodné obdobie budú zriadené tri triedy v upravených priestoroch Kultúrneho domu. Cieľom je, aby sme bez veľkého prerábania, ale za dodržania základných hygienických štandardov, aké majú prevádzky materských škôl vytvorili útulné, bezpečné prostredie na edukáciu detí a aby rodičia sa nemuseli báť o bezpečnosť svojich detí.

Jozef Konrád starosta obce

MŠ Metloviská Veľkosť: 225.7 kB Formát: pdf Dátum: 27.7.2022