Doručenie kuriérom už od €
Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Záplavy na Gaštanovej ulici

Vyriešený
Prijatý: 02.11.2023
Zodpovedaný: 01.02.2024
Autor: Ing. Jozef Chovan, PhD
Zodpovedal: Starosta obce

Podnet:

Vážený pán starosta
V Kalinkove bývam v radovke na Gaštanovej ulici č. 491/3 od roku 2007, čo je dnes viac ako 16 rokov. Rovnakú dobu platím dane a užívam si radosti zo záplav, spôsobených každým väčším dažďom. Vplyvom múdreho umiestnenia vstupov do kanálov na najvyššom mieste cesty je prídel dažďovej vody vždy smerovaný na stranu nášho príbytku. Súčasťou tejto radosti je aj to, že pri daždi a aspoň 2 dni po ňom, nie je možný prístup do môjho domu - ani vstup, ani výstup inak, ako autom. Dažďová záplava dosahuje niekedy až dva metre od domových dverí a častá sprcha okoloidúcich áut túto vzdialenosť ešte zmenšuje . Podobnú situáciu zažívajú aj naši susedia. Pravidelné zadržiavanie vody po toľkých rokoch opakovania záplav spôsobuje pokles úrovne pôdy v záhrade a na vnútorných komunikáciách a poruchy elektrickej inštalácie.
Pri príležitosti stretnutia s dôchodcami obce v roku 2018 (a mojej 70 - ky) som vzniesol podnet na riešenie stavu verejne. Bol som ubezpečený, veci sú v riešení. Odvtedy prešlo ďalších 5 rokov a nevidno žiadne zlepšenie. Dôvodom je, že nie je možné pripojiť odvod splaškových vôd obce do kanalizácie, z kapacitných dôvodov. Nie je v silách obecného úradu vyriešiť tento problém, ktorý trápi aj ďalších občanov (boli situácie, keď ani autobus nemohol vyložiť ľudí na zastávke). Čo by bolo potrebné vykonať, aby sme sa prebytočnej vody v uliciach obce mohli zbaviť a aké zdroje vrátane tých na "rozvoj vidieka" by boli ešte potrebné. Keď už nebudem schopný, ani moja manželka používať auto, ako sa dostaneme von z domu a domov, keď bude pršať ?


Odpoveď:

Dobrý deň,

V časti obce Nové Kalinkovo nás stále dobieha dlh z minulosti, ktorou je zastavanosť tohto územia, a skolaudovanie inžinierskych sietí bez vyriešeného systému odvádzania dažďových vôd zo spevnených plôch. Zastavané plochy a málo priepustné spevnené plochy (strechy, betónové, asfaltové povrchy) sú príčinou nedostatočného vsakovania zrážkovej vody z prívalových dažďov, čo spôsobuje pravidelne zaplavené a neprejazdné cesty. Prevádzkovateľom a vlastníkom verejnej kanalizácie v Kalinkove a čističky odpadových vôd v Hamuliakove je BVS a.s. Podľa ich vyjadrenia je verejná kanalizácia v našej obci dimenzovaná, a slúži výhradne pre odvádzanie splaškovej vody z obydlí a služieb. Zaústením dažďovej vody do splaškovej kanalizácie by počas prívalových dažďov kanalizácia kolabovala, pričom ČOV v Hamuliakove pri nadmernom zaťažení nestíha odpadovú vodu spracovávať a dochádza k jej pretekaniu. Odvádzať dažďovú vodu z povrchového odvodu do verejnej kanalizácie je zakázané a v prípade nepovoleného zaústenia dažďovej vody do splaškovej kanalizácie bez súhlasu poskytovateľa služby sa neoprávnený producent vystavuje sankciám. Keďže, nie je možné zachytávať dažďovú vodu na mieste ich dopadu, alebo v tesnej blízkosti je jedným z riešení vybudovať odvodňovacie a vsakovacie kanály. Tu však vzniká problém a tým je realizácia prác a nákladov na vybudovanie odvodňovacieho systému, ktorý si obec z vlastných finančných prostriedkov nemôžeme dovoliť. Tesne na konci roka 2023 ministerstvo životného prostredia vyhlásilo dve nové výzvy z eurofondov, ktoré sa týkajú oblasti vôd do ktorých sa chce obec zapojiť.

Ďakujem za Váš podnet v prípade otázok sa prosím kedykoľvek ozvite želám pekný deň.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.