Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

zarastená hrádza

Vyriešený
Prijatý: 14.09.2023
Zodpovedaný: 01.10.2023
Autor: Rudolf Lukac
Zodpovedal: Starosta obce

Podnet:

Dobrý deň, chcem sa opýtať kam sa obrátiť ohľadom pokosenia okrajov hrádze. Vznikajú tam nebezpečné situácie medzi chodcami a cyklistami. Už len vojsť na hrádzu je veľmi neprehľadné. Vopred ďakujem ????


Odpoveď:

Dobrý deň,

Na podnety okolo kosenia hrádze som už v minulosti odpovedal viackrát. Dôvodov prečo sa hrádza nekosí alebo nestíha kosiť tak, ako by si možno obyvatelia obce želali je viac. Jedným z hlavným dôvodov je skutočnosť, že brehové porasty a pozemky okolo hrádze patria do správy Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepný závod Bratislava. V minulých rokoch sme viackrát upozorňovali (SVP, štátny podnik) na právnu zodpovednosť podľa zákona č. 220/2004 Z. z.podľa § 3 ods. 1 písm. b) a žiadali sme o okamžité riešenie problému. Odpoveďou je vždy, že si plnia svoju zákonnú povinnosť a zabezpečujú kosenie telesa hrádze 2 krát do roka. Ak chce obec suplovať povinnosti (SVP štátny podnik) mala by pravidelne kosiť trávnatú burinu na hrádzi aby nedosahovala vyšší vzrast tak, ako sa pravidelne vykášajú najdôležitejšie verejné priestranstvá v obci ako parky, ihriská, cintorín, školský areál a iné trávnaté plochy. Keďže obec v súčasnosti nemá strojovú kosačku na kosenie svahov s ktorou by mohla kraje hrádze pokosiť,  tak by mala vykášať hrádzu ručne strunovými kosačkami. Aj keď šetríme kde sa dá, tak vzhľadom k veľkému množstvu plôch na kosenie počas sezóny kedy kosci nestíhajú, zamestnávame v obci pracovníka na dohodu, ktorý sa prioritne venuje len koseniu trávy v obci. Ročne na kosenie dávame 5 000 EUR, čo sú v podstate vyhodené peniaze. Už teraz sme minuli na kosenie väčšiu časť plánovaného rozpočtu. Tohto roku je to úplne abnormálne. Vzhľadom k týmto okolnostiam, sme oslovili pani starostku zo susednej obce Hamuliakovo a poprosili o pomoc. Pani starostka nám vyšla v ústrety a poslala traktor, ktorý nám pokosil kraje hrádze.

Ďakujem za Váš podnet v prípade otázok sa prosím kedykoľvek ozvite želám pekný deň.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.