Doručenie kuriérom už od €
Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Detské ihrisko - Kolotoč

Vyriešený
Prijatý: 08.07.2022
Zodpovedaný: 26.07.2022
Autor: Martin
Zodpovedal: Starosta obce

Podnet:

Dobrý deň.
Môj podnet je skôr varovaním pred nedobrým a neprevádzkovým stavom detského ihriska pri futbalovom ihrisku. 7.7.2022 som bol s dcérou na kolotoči, ktorý je pri pieskovom ihrisku. Počas kolotočovania 15kg dcéry došlo odtrhnutiu celej konštrukcie jednej sedačky. Celej konštrukcie teda aj vrchnej železnej časti. Dôvodom odtrhnutia bolo odtrhnutie šróbenia uchytenia sedacej súpravy. Po odtrhnutí konštrukcie jedného sedenia aj s konštrukciou dcéra padla na zem v sedačke a železná konštrukcia dopadla vedľa nej. Momentálne je dcéra v poriadku. Utrpela udrenú dolnú časť chrbta. Železná konštrukcia dopadla vedľa nej, našťastie nie na ňu alebo na hlavu. Preto upozorňujem, aby kolotoč a okolité preliezky boli kompletne skontrolované a aby spĺňali normy detského ihriska.

Nerád by som, aby došlo ďalšiemu úrazu a nedajbože vážnemu úrazu dieťaťa alebo dospelej osoby z dôvody zlého technického stavu detského ihriska.

Ďakujem.
Ing. Martin Falb.


Odpoveď:

Dobrý deň,

Na úvod sa chcem ospravedlniť, že tak neskoro reagujem na Váš podnet. Často sa stane, že kým sa dostanem k odpovedi, tak záležitosť alebo problém je už vyriešený. To, čo sa stalo, ma veľmi mrzí o to viac keď sa to týka malých detí, no dúfam, že Vaša dcérka je v poriadku a že sa jej nič vážne nestalo. Čo sa týka samotného detského ihriska, je prevádzkovateľ detského ihriska povinný vykonať každoročne kontrolu bezpečnosti zariadení detského ihriska prostredníctvom oprávnených a zaškolených osôb na výkon kontroly, „nariadenie vlády č. 349/2010 Z.z.“ Obec podľa tohto zákona zabezpečuje každý rok povinnú kontrolu na všetkých detských ihriskách ktoré má v správe. V správe z hlavnej ročnej kontroly konanej dňa 24.01.2022 na detskom ihrisku v športovom areáli za hrádzou sa uvádzajú nedostatky, ktoré boli zistené na „Závesnej jednoosovej hojdačke (kolotoč)“. Jedným z navrhovaných opatrení bola nutná výmena závesných hojdačiek najmä (laná). Na základe navrhnutých opatrení boli vymenené závesné laná a sedačky no príčinou vzniku tejto udalosti bolo odtrhnutie kovového závesného čapu v dôsledku únavy materiálu. Pri kontrole ostatných závesných čapov sa nezistili zjavné poškodenia, ale kvôli bezpečnosti budú všetky vymenené.

Ďakujem za Váš podnet v prípade otázok sa prosím kedykoľvek ozvite želám pekný deň.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.