Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Parkovanie na chodnikoch a statie v obytnej zone

Vyriešený
Prijatý: 16.12.2021
Zodpovedaný: 29.12.2021
Autor: Anonym
Zodpovedal: Starosta obce

Podnet:

V celej obci mame problem s parkovanim na chodnikoch a specialne aj v obytnych zonach - drviva vacsina obyvatelov obce je v rodinnych domoch s dostatocne velkym pozemkom na parkovanie ktory takmer vzdy ziva prazdnotou, pretoze susedia radsej parkuju pred branou; avsak asi nevedia ze taketo parkovanie, hoci pohodlne, je nebezpecne hlavne pre deti, starsich ludi a mamicky s kocikmi, ktore musia potme pri nefunkcnom alebo neexistujucom verejnom osvetleni obchadzat auta...

Ziadam obec o inciativu a spustenie informacno-edukacnej kampane.

Prosim, neradte tu ze mame na susedov volat policiu - naozaj chcete stvat suseda proti susedovi?


Odpoveď:

Dobrý deň,

Na problém s parkovaním na chodníkoch v obci, som už niekoľkokrát odpovedal v predošlých podnetoch od občanov. Základná právna úprava predmetnej problematiky je upravená v ust. zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý si môže každý sám ozrejmiť a hlavne sa podľa neho správať . Tak isto, čo sa týka tejto problematiky máme ako samospráva vydané VZN č. 2/2020 §9 ods.6. Nejedenkrát sme žiadali, oznamovali a vyzývali občanov takýmito vyhláseniami: „Žiadame občanov, vlastníkov motorových vozidiel, aby neparkovali svoje osobné autá na chodníkoch, ktoré týmto sťažujú nielen ich údržbu, ale hlavne voľný prechod našich občanov po chodníkoch a tým ich vystavujú nebezpečenstvu zrážky s okoloidúcimi autami. Nesprávnym parkovaním ohrozujete život a zdravie občanov. Za Vaše pochopenie a ústretovosť vám obecný úrad veľmi pekne ďakuje. Obecný úrad oznamuje občanom, že parkovanie motorových vozidiel na chodníkoch je zakázané, nakoľko chodníky sú určené pre chodcov a parkovaním automobilov na nich sa chodníky ničia. Ďalej upozorňujeme občanov, že parkovanie vozidiel na verejných priestranstvách obce bude v zmysle VZN č. 2/2019 §9 ods. 6 o dani z nehnuteľnosti, miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady na kalendárny rok 2020 spoplatnené“. Na to aby mohla byť sankcia uložená, musí byť preukázaná vina a skutok dokázaný. Obec ako správny orgán, musí postupovať v zmysle platnej legislatívy, a teda nemôže konať a postihovať bez náležitého preverenia a dokázania porušovania povinností. Je na mieste uviesť, že obec nedisponuje obecnou políciou a tak isto takým počtom zamestnancov, ktorí by dokázali nepretržite kontrolovať všetky verejné priestranstvá na území obce. A teda ak chceme mať chodníky bezpečne priechodné v našej obci, nemali by ľudia zostávať v anonymite, ale pomôcť nám identifikovať porušovateľa zákona, ktorý opísaným konaním porušuje pravidlá cestnej premávky. Odporúčame urobiť potrebnú fotodokumentáciu, aby bolo z tejto zrejmé porušenie zákona o cestnej premávke a VZN obce, a upovedomiť správny orgán obce o porušovaní práva a povinnosti osôb v súvislosti s cestnou premávkou. S vašou teóriu o štvaní suseda proti susedovi nemôžem súhlasiť. Ak niekto svojím konaním úmyselne porušuje práva a povinnosti, ktoré sú ustanovené zákonom na území obce, či je to spoluobčan, sused, cudzia osoba, ktorá sa zdržiava v obci, má občan žijúci v obci právo sa obrátiť na políciu. A ak chceme predísť tomu, aby sme volali políciu, tak skúsme byť všetci dôslednejší a najmä zodpovednejší, tak k sebe, ako aj k ostatným a ak vidíme, že niekto také niečo robí, tak ho v dobrom na to upozorníme, že nerobí správne. Do náručia si padať nemusíme, stačí základná spoločenská komunikácia.

Ďakujem za Váš podnet v prípade otázok sa prosím kedykoľvek ozvite želám pekný deň.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil.